Prominent & Leading Wholesaler from Vadodara, we offer aluminum sheets and hindalco aluminium sheet.
₹ 245 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.1mm- 4.0 mm |
| Material | Aluminum Alloy |
| Color | Silver |
| Shape | Coil |
| Brand | Hindalco |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 8011 |
| Thickness | 0.38 , 0.40, 0.46, 0.50, 0.56, 0.71, 0.91 , 1 mm |
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Bright |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Material | Aluminium |
| Brand | Hindalco |
| Color | Silver |
| Form | Coil |
| Packing Type | Bundle Wrap |
| 1200mm | 300 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are authorised distributor of hindalco nalco balco aluminium sheet for insulation cladding material
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India