Our range of products include hindalco aluminium sheet, polysurlyn laminated aluminum coil, 4mm aluminum sheet, 2mm silver aluminum sheet, hindalco aluminium sheet near me and 3.5mm silver aluminum sheet.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.38, 0.40, 0.46, 0.50, 0.56, 0.71, 0.91, 1mm |
| Grade | AA 8011 H14 |
| Material | Aluminum Alloy |
| Size | 0.50MM |
| Is It Anodised | Anodised |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| 4 ft | 0.50 mm , 0.46mm, 0.40mm, 0.56mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are authorised distributor of HINDALCO ALUMINIUM SHEET we are sk LOKHANDWALA vadodara Gujarat we are leading stockist and distributor of hindalco aluminium sheet in vadodara Gujarat
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 8011 |
| Temper | H14 |
| Manufacturing Process | Cold Rolled |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0.5 mm |
| Brand | Hindalco |
| Width | 4 feet |
| Surface Treatment | Mill Finish |
| Length | 4 feet |
| Material | Aluminum |
| 1200 mm coil | 300 kg |
We are authorised distributor of POLYSURLYNE ALUMINIUM SHEET WITH TEST CERTIFICATES AA 8011H14 3003H14 WE DEAL IN HINDALCO MAKE
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Product Usage | Construction |
| Finish Type | Glossy |
Minimum order quantity: 100 Kg
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF HINDALCO ALUMINIUM SHEET COIL AND NALCO ALUMINIUM SHEET COIL IN ALL SIZE AND ALL GRADE
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.46 mm |
| Alloy Grade | AA8011 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | Plain Mill |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Weight 300kg height 1200mm hindalco | Height 1200 mm hindalco 300 kg plain aluminium 100% |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are manufacture and suppliers of aluminium sheet and aluminium sheet we are authorised distributor of hindalco aluminium sheet since 1995
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.46 mm |
| Alloy Grade | AA8011 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | Plain Mill |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| 1200 mm × 300 kg | Smooth plain hindalco Brand |
We are authorised distributor of hindalco aluminium sheet with test certificates and balco aluminium sheet available
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3.5mm |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Tata |
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Is It Anodised | Anodised |
| Grade | 8011 H14 |
| Pattern | Chequered |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 8011 |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Usage | Industrial |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
WE ARE *SK LOKHANDWALA* VADODARA, GUJARAT
*DEALING AND DISTRIBUTORS IN WIDE RANGE OF PRODUCTS BELOW *
*ALUMINIUM SHEET* *(HINDALCO , NALCO, Virgo )*
*LRB ROCKWOOL MATTRESS* *(ROCKWOOL, HII TECH SUNROCK )*
*NITRILE RUBBER* *(ARMAFLEX) SHEETS*
*NITRILE RUBBER* *(ARMAFLEX) TUBE*
*SOLUTION/GLUE FOR NITRILE RUBBER* *( ARMACELL, FEVICOL, NEOSEAL)*
*GLASS WOOL* *( UP TWIGA , ROCKWOOL)*
*GI SHEET* *(JSW/AM/NS/ ASIAN VIRAT)*
*SS SHEETS* *(JINDAL, APOLLO)*
*CERAMIC FIBRE BLANKET* *(DGN)*
*PUFF PIPE SECTIONS , SLABS* *AND PUFF MAKING CHEMICALS*
*THERMOCOL PIPE SECTION & SHEETS*
*ROCKWOOL SOUND PROOF SLABS* *( ROCKWOOL SAFE N SILENT)*
*XLPE* *( SUPREME)*
*GI SCREWS*
*SS SCREWS*
*GI WIRE* *(BANSAL)*
*SS WIRE*
*RIVET*
*SILICON*
*ACOUSTIC*
*NUT BOLT*
*THREADED BOLT*
*L ANGLES*
*SHALIKOT* *(HOT AND COLD)*
*TARFELT SHEET*
*And many more......*
DEALING & DISTRIBUTORS IN ALL THINGS REGARDING *HOT INSULATION, COLD INSULATION, ACOUSTIC, SOUNDPROOFING* & *DUCTING MATERIALS*
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.38, 0.40, 0.46, 0.50, 0.56, 0.60, 0.65, 0.71 ,0.91 1 mm |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mm | 300 kg |
We are authorised distributor of HINDALCO ALUMINIUM SHEET AND COILS WE ARE KNOWN FOR ALUMINIUM SINCE 1995 WE ARE DELIVERY PAN INDIA
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 8011 |
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Bright |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2440 mm |
| Form | Coil |
| Packing Type | Bundle Wrap |
| 300 kg × 4 ft | 300kg × 4 ft |
We are authorised distributor of HINDALCO ALUMINIUM SHEET WITH TEST CERTIFICATES we are leading stockist and suppliers in every thing in aluminium
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.40 mm |
| Alloy Grade | AA8011 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | Plain Mill |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| 4 ft coil 300 kg Weight | 300 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are authorised distributor of hindalco aluminium sheet for insulation material and we are leading stockist of ROCKWOOL LRB MATTRESS
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Size/Dimension | 4*8 ft |
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Thickness | 1mm-16mm |
| Material | Aluminium |
| Brand | Hindalco |
| Shape | Rectangular |
| Design | Square |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Flooring, Insulation work |
| Finishing | bright silver finish |
Minimum order quantity: 1 Kg
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTORSHIP OF HINDALCO ALUMINIUM SHEET WITH TEST CERTIFICATES AA 8011 AND CG COILS
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm × 300 kg | 300 kg weight 0.50 mm thickness |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are authorised distributor of ROCKWOOL, HINDALCO ALUMINIUM SHEET, NALCO ALUMINIUM SHEET SINCE 1995
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Shape | Round(Head) |
| Type | Sheet |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 240 / Kg Get Latest Price
Minimum order quantity: 300 Kg
Hindalco alluminium sheets
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India