Pioneers in the industry, we offer armacell armaflex insulation sheet from India.
₹ 90 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 4mm |
| Usage/Application | Insulation material |
| 1mt width | 9mm_32mm |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
WE ARE SK LOKHANDWALA FROM VADODARA WE ARE DISTRIBUTOR AND DEALERS OF ARMACELL ARAMAFLEX NITRILE RUBBER SHEET CLASS O PLAIN AND SUPREME NITRILE RUBBER
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Usage/Application | COLD INSULATION SERVICES |
| Voltage | High voltage 0.038 W/MK |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
High performance sound barrier for a quieter environment. This product is a foil faced, mineral loaded vinyl (MLV) sound barrier loaded
with barium sulphate. It has been designed to have high mass for effective acoustic pipe wrap applications in the oil and gas industry.
The product is designed to be more flexible at room temperature, what furthermore gives outstanding low temperatures performances
₹ 90 / Square Meter Get Latest Price
| Product Series | Class O |
| Sheet Size | 1.2 mt × 8 mt |
| Type | Plain Sheet |
| Thermal Conductivity | 0.034 W/mK |
| Temperature Range | -200 to 110°C |
| Usage/Application | Cold insulation service |
| Voltage | 225 k/w |
| Application | Chilled Water, VRF Piping, Plumbing, AHU Duct, Refrigeration |
| Water Vapour Diffusion | Very High |
| 1200mm | 20kg |
| Thickness | 6mm,9mm,13mm 25mm,32mm |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We specialize in the production of thermal,
acoustic, and fire-retardant insulation materials. With a solid reputation in the industry,
Polybond has built a strong client base since its inception.
To expand our manufacturing capacity, in 2008, we established an additional facility
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India