Pioneers in the industry, we offer brass swing chain, brass jhula chain, golden brass swing chain, swing oonjal jhula chain brass & antique brass, brass jhula chains brass oonjal chains and antique brass swing chain from India.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Color | Antique/Golden |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Features | Brass |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 300 kg |
| Usage | Indoor |
| Is It Foldable | Yes |
| Is It Movable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN IN ALL OVER INDIA THE BRASS IS POLISHED WITH LEKAR POLISH WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN IN ALL OVER INDIA
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Chain Length | 7 ft |
| Product Type | Swing Chain |
| Finish | Polished |
| Usage | Indoor |
| Color | ANTIQUE |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Features | Yes |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 20 kg total for set |
| Is It Foldable | Yes |
| Is It Movable | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN IN ALL OVER INDIA WE MANUFACTURE QUALITY BRASS PRODUCT WITH LEKAR POLISH COATING BY MOULDING METHODS
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7ft |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 7feet |
| Usage | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7feetx4pic | 28kg+ |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are manufacturers and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for our quality brass and our product will not become black in times
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 200 Kg |
| Size | 7ft |
| Brand | Pure brass 100% |
| Color | Golden |
| Finishing Type | Polished |
| Delivery Time | Ready stock |
| Packaging Type | Box packing |
| Surface Finishing | Lekar polish |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Usage | Jhula |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are sk lokhandwala since 1992
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7 feet x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 feet x 4 sides | 25 kg + weight |
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are sk LOKHANDWALA vadodara Gujarat we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for our quality brass jhula chain
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Color | Golden/Antique |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Features | Pure brass 100% and Anticorrosive and its not expense its an investment |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25kg |
| Usage | Indoor |
| Is It Foldable | Yes |
| Is It Movable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 ft | 25 kg + |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pure brass 100% we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for our quality brass product
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7 feet x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kilograms plus |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7feet | 25 kg + |
We are SK LOKHANDWALA from vadodara Gujarat and we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are leading manufacturer and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for our quality brass jhula chain
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7feet x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 7 feet x 4 side |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 ft x 4 side | 25 kg + 500 kg weight holding capacity tested |
We are ak lokhandwala from vadodara Gujarat.We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for brass jhula chain since 1995 we are leading supplier of brass jhula chain in all over India
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7ft |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg to 50 kg |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7ft | 25 kg to 50 kg |
WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA GUJARAT WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN SINCE 1995 PLZZ FEEL FREE TO CONTACT US
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7 ft |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg+ |
| Usage | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7ft | 25kg+ |
We are SK LOKHANDWALA FROM VADODARA GUJARAT we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we deliver our quality brass jhula chain since 1995
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 kg |
| Chain Length | 7 ft |
| Chain Type | Decorative Chain |
| Finish | Polished |
| Usage | Outdoor Swing |
| Corrosion Resistance | High |
| Plating Color | Golden |
| Country Of Origin | Made In India |
| 7ft × 4 side | 25 kg + |
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Length | 7FEET x 4 SIDE |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7feet x 4 side | 25 kg + weight |
Minimum order quantity: 1 Piece
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Color | Golden/antique |
| Length | 7ft |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Swing Chairs |
| Features | Pure brass 100% |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 20kg up |
| Usage | Indoor |
| Is It Foldable | Yes ut foldable |
| Is It Movable | Yes it is movable |
| Country of Origin | Made in India |
| Customisable | 20kg up |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Color | Gold |
| Warranty | 15 Year |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Color | Gold/Antique |
| Length | 7ft standard size |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Swing Chairs |
| Features | Pure brass |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 30 kg + |
| Usage | Indoor |
| Is It Foldable | Foldable |
| Is It Movable | Movable |
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Installation Type | Screw in |
| Finish Type | Powder Coated |
| Color | Golden |
| Hook Type | Jhula Hook |
| Finishing | Powder Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN IN ALL OVER INDIA WE ARE SK LOKHANDWALA WE ARE KNOWN FOR OUR EXCLUSIVE BRASS MANUFACTURING
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India