We are a leading Wholesaler of ceramic fiber blanket from Vadodara, India.
₹ 800 / Roll Get Latest Price
| Density | 128 kg/m3 |
| Thickness | 25 mm |
| Grade | 1260 C |
| Length | 7300 mm |
| Width | 610 mm |
| Color | Off white |
| Chemical class | Alumina silica |
| Facing | Glass cloth facing, SS mesh stitched, Al foil facing, Without facing, Wire mesh stitched |
| Brand | Morgan |
| 20 kg box | 2ft × 2 ft |
HIGH TEMPERATURES CERAMIC FIBRE BLANKETS, ARE MADE FROM HIGH QUALITY SPUN CERAMIC FIBRE DOUBLE SIDES MECHANICAL NEEDING MAKES IT HIGH STRENGTH AND SURFACE INTEGRITY
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India