Offering you a complete choice of products which include hindalco aluminium sheet.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 8011 |
| Thickness | 0.38, 0.40, 0.46, 0.50 ,0.56, 0.60, 0.71, 0.91 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Bright |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Material | Aluminium |
| Brand | Jindal |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Form | Coil |
| Packing Type | Bundle Wrap |
| Country of Origin | Made in India |
| 300 KG x 1200 | 0.56 mm x 12200 |
Minimum order quantity: 2 Kg
WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA GUJARAT WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF HINDALCO ALUMINIUM SHEET/NALCO ALUMINIUM SHEET AND VIRGO WE ARE LEADING DISTRIBUTOR AND STOCKIST FOR ALUMINIUM IN VADODARA FOR INSULATION AND FABRICATION
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India