Leading Wholesaler of rockwool insulation material., roxul rockwool insulations, rockwool thermal insulation material, roxul rockwool insulation, rockwool near me and rockwool from Vadodara.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 40mm 50 mm 60 mm 75 mm 100 mm 120 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Max Withstanding Temperature | 750 ° c |
| Material | Lightly resign bonded lrb |
| Brand | ROXUL-ROCKWOOL Technical Insulation India' Pvt Ltd |
| Usage/Application | HOT INSULATION THERMAL INSULATION CLEAN ROOM |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm × 5000 mm | 25 kg + weight |
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF ROXUL ROCKWOOL LRB ROCKWOOL MATTRESS ONE SIDE GI WIRE MESH IN ALL SIZES AND DENSITY WE ARE IN THIS BUSINESS SINCE 1995
₹ 200 / Square Meter Get Latest Price
| Form | Roll |
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm |
| Facing | Wire Mesh |
| Temperature Range | Up to 750 C |
| Application | Acoustic Insulation, Boiler Insulation, Furnace Lining, Wall Insulation, Pipeline Insulation, Roof Insulation, Tank Insulation |
| Length | 1200 mm |
| Width | 600 mm |
| Brand | Rockwool |
| Fire Rating | A1 |
| Roxul ROCKWOOL brand | 25 kg |
Minimum order quantity: 10 Square Meter
We are authorised distributor of ROXUL ROCKWOOL LRB MATTRESS ONE SIDE GI WIRE MESH in Vadodara Gujarat we are Since 1995 doing hot and cold insulation
₹ 120 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | Rockwool |
| Material Type | Rockwool |
| Form | Roll |
| Max Service Temp | 250 C |
| Thickness | 50 mm |
| Density | 80 kg/m³ |
| Application Area | Wall, Pipeline, Floor, Duct, Equipment, Roof, Furnace, Pipe, Tank |
| Usage | Cold Storage, Building, Acoustic, Thermal, Process Plant, HVAC, Automotive |
| Temperature Range | 0 to 250°C |
| Facing Type | Wiremesh |
| 1200 mm × 5000mm | 40 kg per roll |
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTORSHIP OF HINDALCO ALUMINIUM SHEET WITH TEST CERTIFICATES AND WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTORSHIP OF ROCKWOOL LRB MATTRESS ONE SIDE GI WIRE MESH
₹ 150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Type | Rockwool Matress |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | Lightly resign bonded |
| Usage/Application | Hot insulation service |
| Size | 1200mmx5000 mm |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Color | Brown |
| Brand | Rockwool |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mm | 20 kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We are authorised distributor and dealer of LRB ROCKWOOL MATTRESS in all sizes and all density we are sk lokhandwala since 1992
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Material | LRB ROCKWOOL MATTRESS |
| Usage/Application | Insulation |
| Surface Treatment | Coated |
| Size | 1200mm |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Color | Brown |
| Brand | Rockwool |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mmx5000mm | 20kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Lrb rockwool mattress Mineral fiber metal-mesh covered blanket is composed of rock
fibers processed from the molten state into fibrous form and
bonded with an organic binder and secured with metallic supporting
facing. Free from asbestos.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Type | Rockwool Matress |
| Packaging Type | Roll |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degree c |
| Material | Lightly resign bonded lrb |
| Brand | Roxul ROCKWOOL |
| Usage/Application | Hot insulation service cold insulation service |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 x 5000 = 6000 smt | 25 kg + weight |
All ROCKWOOL Technical Insulation
solutions meet the most stringent quality
and safety standards. All ProRox products
and constructions have been tested
according to the latest regulations and
approved by all major classification
societies. As an innovation- driven company
we demand excellence. In every segment
we keep searching for new systems,
methods and solutions. We endeavour to
develop ever more efficient products and
to constantly optimise production
processes and processing technologies.
And we deliver! Our people know your
market down to the smallest detail and
provide continual knowledge and service
for the benefit of the client. Besides
excellent insulation products, they are the
real key to our success. Thanks to their
expertise and extensive experience, we can
offer you exceptional stone wool solutions,
expert tools and an impeccable service
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India