Our product range includes a wide range of lrb rockwool mattress and rockwool prorox lrb.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 25MM,30MM 40MM,50MM,60MM,65MM,75MM,100MM,120MM |
| Pattern | Plain |
| Brand | ROXUL ROCKWOOL (PROROX) |
| Material | Lightly Resign Bounded |
| Color | BROWN |
| Packaging Type | ROLL FORM |
| Diameter | 2ft |
| Temperature | 750 Degreec |
| Country of Origin | Made in India |
| 1.2mtx5mt(6sqmt) | 22kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
LRB ROCKWOOL MATTRES ROCKWOOL stone wool products are made of
basalt, a volcanic stone.
ROCKWOOL stone wool products are non-combustible
with a melting point approximately 1000°C. They are
particularly suitable for thermal insulation, fire protection
and sound reduction or absorption.
ROCKWOOL stone wool is inorganic and contains
no nutritious substance. Therefore it will not be
attacked by microorganisms. Stone wool will not
rot and does not attract vermin.
No CFCs, HFCs, HCFCs, or asbestos are used in the
manufacture of ROCKWOOL stone wool products.
A
pplications
ROCKWOOL Safe ‘n’ Silent Pro is designed and
manufactured to achieve excellent acoustic
insulation performance in all types of drywall
partition configurations. It is recommended to be
used for drywall partition applications in hospitals,
cinemas, schools, offices, residential and industrial
buildings.
Safe ‘n’ Silent Pro meets the requirements of Noise
Criteria (NC) specifications developed by the
ROCKWOOL company. NC comprehensively
measures the noise levels of a room and with the
use of NC ratings, recommends the desired acoustic
comfort level of a room/space.
F
acings
Optional facing with one or two sided glass tissue
is available upon request for perforated wall panel.
For more information, please contact your local
representatives.
P
ackaging and Storage
ROCKWOOL Safe ‘n’ Silent Pro is shrink-wrapped
in polyethylene sheets for ease of handling,
transportation, storage and identification.
Products should be stored indoors or under
waterproof covering
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 30mm to 150mm |
| Color | Brown |
| Dimension | 1200mmx5000mm |
| Usage/Application | Hot insulation service |
| Material | Lightly resign bonded |
| Brand | ROXUL ROCKWOOL LRB MATTRESS |
| Maximum Temperature | 950 Degreec |
| Shape | Rectangular shape |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mmx5000mm | 20 kg |
We are sk lokhandwala vadodara Gujarat we are DISTRIBUTOR and dealer of ROCKWOOL LRB MATTRESS outstanding people.
All ROCKWOOL Technical Insulation
solutions meet the most stringent quality
and safety standards. All ProRox products
and constructions have been tested
according to the latest regulations and
approved by all major classification
societies. As an innovation- driven company
we demand excellence. In every segment
we keep searching for new systems,
methods and solutions. We endeavour to
develop ever more efficient products and
to constantly optimise production
processes and processing technologies.
And we deliver! Our people know your
market down to the smallest detail and
provide continual knowledge and service
for the benefit of the client. Besides
excellent insulation products, they are the
real key to our success. Thanks to their
expertise and extensive experience, we can
offer you exceptional stone wool solutions,
expert tools and an impeccable serv
₹ 150 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 40mm to 50mm |
| 4ft | 20kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
ROCKWOOL stone wool products are made ofbasalt, a volcanic stone.ROCKWOOL stone wool products are non-combustiblewith a melting point approximately 1000°C. They areparticularly suitable for thermal insulation, fire protectionand sound reduction or absorption.ROCKWOOL stone wool is inorganic and containsno nutritious substance. Therefore it will not beattacked by microorganisms. Stone wool will not rot and does not attract vermin. No CFCs, HFCs, HCFCs, or asbestos are used in the manufacture of ROCKWOOL stone wool products.
₹ 150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Density | 80 kg/m3 |
| Color | White |
| Voltage | 0.037 W/m.K |
| Dimension | 1.2mtx4mt |
| Usage/Application | Hot insulation |
| Material | Lightly resins bonded (lrb) |
| Brand | Rockwool |
| Grade | ASTM C 592, IS 8183 |
| Maximum Temperature | 750 Degreec |
| Nominal Density | 70kgm3 to 150kgm3 |
| Shape | Rectangular sheet |
| Thermal Conductivity | 0.037 W/m.K |
| Water Absorption | Less than 1 % by volume |
| Condition | Mineral fiber metal-mesh covered blanket is copossed |
| Features | Hot insulation |
| Length | 1.52 m and up to 4.0m |
| Linear Shrinkage | Less than 2 % |
| Pack Type | Hdpe packing |
| Packaging Type | Roll form |
| Country of Origin | Made in India |
| 40 mm - 120 mm | 24 kg |
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Density | 150 kg/m3 |
| Color | White |
| Voltage | 0.37k |
| Dimension | Rectangular (1.2x5)mt |
| Usage/Application | Hot insulation |
| Material | Lrb |
| Brand | Roxul rockwool |
| Grade | O class |
| Maximum Temperature | 700 Degreec |
| Nominal Density | 48kgm3 |
| Shape | Rectangular |
| Thermal Conductivity | 0.37kw/m |
| Water Absorption | Leass than 2% |
| Condition | High |
| Features | High temperature |
| Length | 5mt |
| Linear Shrinkage | Less than 2% |
| Pack Type | Roll form |
| Packaging Type | Hdpe packing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India