₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 kg |
| Chain Length | 7 ft |
| Chain Type | Decorative Chain |
| Finish | Polished |
| Usage | Indoor Swing |
| Corrosion Resistance | High |
| Plating Color | Golden |
| Country Of Origin | Made In India |
| 7 ft × 4 side | 30 kg |
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are leading manufacturer of brass jhula chain we are in this business since 30 years
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7 ft × 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7ft × 4 side with upper bearing celing hook 2 pic fix to celing and bottoms 4 pic fix to plank | 25 kg + |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are sk LOKHANDWALA manufacture and suppliers of brass jhula chain and brass idols brass home decor in all over India
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 MM ,75 MM,100MM 120MM 150 MM |
| Color | Brown |
| Dimension | 1200mm × 5000MM |
| Usage/Application | Hot insulation cold insulation SOUNDPROOFING |
| Material | Lightly resign bonded lrb |
| Brand | Roxul ROCKWOOL LRB ROCKWOOL |
| Maximum Temperature | 750° c |
| Shape | Rectangular shape |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm × 5000mm × 50 mm | 40 kg |
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTORSHIP OF ROXUL-ROCKWOOL TECHNICAL INSULATION AND ADITYA BIRLA HINDALCO ALUMINIUM SHEET WE ARE IN INSULATION MARKET SINCE 1995
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Type | Rockwool Matress |
| Packaging Type | Roll |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degree c |
| Material | LIGHTLY RESIN BONDED |
| Brand | Roxul ROCKWOOL LRB MATTRESS |
| Usage/Application | Hot insulation service cold insulation service |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 x 5000 6000 sqmt | 25 kg + |
All ROCKWOOL Technical Insulation
solutions meet the most stringent quality
and safety standards. All ProRox products
and constructions have been tested
according to the latest regulations and
approved by all major classification
societies. As an innovation- driven company
we demand excellence. In every segment
we keep searching for new systems,
methods and solutions. We endeavour to
develop ever more efficient products and
to constantly optimise production
processes and processing technologies.
And we deliver! Our people know your
market down to the smallest detail and
provide continual knowledge and service
for the benefit of the client. Besides
excellent insulation products, they are the
real key to our success. Thanks to their
expertise and extensive experience, we can
offer you exceptional stone wool solutions,
expert tools and an impeccable service
The best solutions, built on solid
expertise
Our people’s in-depth expertise is the best
guarantee that end users in the
petrochemicals, power generation and the
process industries are given the best and
most advanced insulation solution. In the
process industry, our stone wool products
offer the highest possible protection
against heat and energy loss, fire, noise and
other unwanted influences. Our experts will
be delighted to share their knowledge and
advise you in drawing up technical and
project specifications.
Up-to-date information and
expert tools.
As a highly skilled professional you are
always looking for the best possible end
result. The quickest way to achieve that is
with ROCKWOOL Technical Insulation's
premium products, and the detailed
information and expert tools that come
with them, which always incorporate the
latest technical findings. That’s why you
should always check that the information
and tools you have are up-to-date. If you
have any questions about specific
a
₹ 200 / Square Meter Get Latest Price
| NBR Content | 70% |
| Thickness | 6 mm 13mm 19mm 25mm 32 mm |
| Temperature Range | -20 to 100°C |
| Hardness | 65 Shore A |
| Color | Black |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Surface Finish | Smooth |
| Application | Oil Seal |
| 1200mm × 9000mm | 20 kg |
We are authorised distributor of supreme nitrile rubber sheets class o plain and with foil with gc since 1995
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 kg |
| Chain Length | 7 ft |
| Chain Type | Decorative Chain |
| Finish | Polished |
| Usage | Outdoor Swing |
| Corrosion Resistance | High |
| Plating Color | Golden |
| Country Of Origin | Made In India |
| 7 ft × 4 side | 30 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are in this business since 30 years we are leading manufacturer of brass jhula chain
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 MM to 150 mm |
| Pattern | With gi wire mesh |
| Brand | ROXUL ROCKWOOL LRB MATTRESS |
| Material | LIGHTLY RESIGN BONDED |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Roll form |
| Diameter | 1200 mm x 50 mm |
| Temperature | 750 Degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm x 5000 mmx 50 mm | 25 kg + weight |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF ROXUL ROCKWOOL LRB MATTRESS WE ARE LEADING IN STOCKIST OF LRB AND INSULATION MATERIAL SINCE 1995
₹ 120 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | HOT INSULATION |
| Voltage | 120 k/w |
| Country of Origin | Made in India |
| 1220 x 5000mm | 50 MM thickness 40 kg per roll |
WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA GUJARAT INDIA WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF ROCKWOOL LRB MATTRESS WE ALSO DEALS IN ALL TYPES OF LRB MATTRESS
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India