Providing you the best range of rock insul rb slabs with effective & timely delivery.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Size | 1200 mmx 600 mm x 14 pic :- 8.4 sqmt |
| Brand | ROCKINSUL LRB ROCKWOOL Saint gobin |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Color | Brown |
| Material | LIGHTLY RESIGN BONDED |
| Density | 80kg/m3 to 150kg/m3 |
| Packaging Type | Roll form |
| Shape | Rectangular sheet |
| Country of Origin | Made in India |
| 1220mm x 4000 mm | 25kg |
We are sk LOKHANDWALA vadodara Gujarat we are authorised distributor of ROCKWOOL LRB MATTRESS ROCKWOOL Technical Insulation is a known entity
in the insulation market. Specialists such as yourself
often willingly turn to our products and expertise
in industrial and marine & offshore insulation (with
ProRox & SeaRox product lines). We have now
packaged that expertise into a practical guide: the
'Industrial Insulation Process Manual‘.
This new manual offers a transparent overview of
our ProRox product range, including our thermal,
fire-resistant and acoustic insulation solutions
for technical installations in the process & power
generation industries.
The Process Manual is a handy and compact expert
tool which is very convenient to consult. Fold-out
sections take you straight to the right page, whether
you are looking for straightforward piping insulation
or for more complex applications for columns, tanks
and boilers. In addition to the many pictures and
photographs, a whole range of tables and diagrams
clarify the information provided.
Keep this manual close by. It is a helpful tool for
the application of our ProRox insulation solutions
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India