We are a leading Wholesaler of roxul rockwool insulation and lrb rockwool insulation mattress from Vadodara, India.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Type | Rockwool Matress |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 1.2mtx5mt |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Material | Lightly resins bonded(lrb) |
| Brand | Roxul rockwool lrb |
| Gage | 50mm |
| Heat Insulation | Hot insulation 750 Degreec |
| Rebound | 750 Degreec |
| Usage/Application | Hot insulation |
| Thermal Conductivity | 0.038w/mk |
| 1.2mtx5mt | 24kg |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 115 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50mm to 150 mm |
| Color | Brown |
| Dimension | 1.2mtx5mt |
| Usage/Application | Thermal insulation |
| Material | Lightly resign bonded |
| Brand | Roxul Rockwool |
| Maximum Temperature | 750 Degreec |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mmx 5000mm | 22 kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
All ROCKWOOL Technical Insulation
solutions meet the most stringent quality
and safety standards. All ProRox products
and constructions have been tested
according to the latest regulations and
approved by all major classification
societies. As an innovation- driven company
we demand excellence. In every segment
we keep searching for new systems,
methods and solutions. We endeavour to
develop ever more efficient products and
to constantly optimise production
processes and processing technologies.
And we deliver! Our people know your
market down to the smallest detail and
provide continual knowledge and service
for the benefit of the client. Besides
excellent insulation products, they are the
real key to our success. Thanks to their
expertise and extensive experience, we can
offer you exceptional stone wool solutions,
expert tools and an impeccable service
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India