Prominent & Leading Wholesaler from Vadodara, we offer rockwool insulated building rolls.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Form | Roll |
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 50 |
| Type | Rockwool Matress |
| Facing | Aluminium Foil |
| Temperature Range | Up to 650 C |
| Application | Roof Insulation, Acoustic Insulation, Furnace Lining, Boiler Insulation, Pipeline Insulation, Tank Insulation, Wall Insulation |
| Size | 10m2 |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Material | Insulated Rockwool |
| Gage | 0.050mm |
| Heat Insulation | 750 Degreec |
| Usage/Application | Roofing |
| Thermal Conductivity | 0.037w/mk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We are authorised distributor of ROCKWOOL LRB MATTRESS ONE SIDE GI WIRE and one side aluminium foil and
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India