Leading Wholesaler of lrb rockwool mattress and armacell armaflex insulation sheet from Vadodara.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50mm to 150mm |
| Color | Brown |
| Dimension | 1.2mtx5mt |
| Usage/Application | Hot insulation material |
| Material | Lightly resin bonded |
| Maximum Temperature | 750 Degreec |
| Nominal Density | 80 kg to 150kg |
| Shape | Rectangle shape |
| Packaging Type | Roll form |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mm | 20 kg |
Minimum order quantity: 10 Square Meter
ROXUL ROCKWOOL LRB MATTRESS IS DENMARK BASED LTB MANUFACTURING COMPANY MOSTLY USED IN HOT INSULATION AND IN REFINERIES
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50mm to 150mm |
| Color | Brown |
| Dimension | 1.2mt x 5mt |
| Usage/Application | Hot insulation service |
| Material | Light resign bonded lrb |
| Brand | Roxul rockwool |
| Maximum Temperature | 750 Degreec |
| Shape | Rectangular shape |
| Country of Origin | Made in India |
| 1.2mt x 5mt | 25 kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
All ROCKWOOL Technical Insulation
solutions meet the most stringent quality
and safety standards. All ProRox products
and constructions have been tested
according to the latest regulations and
approved by all major classification
societies. As an innovation- driven company
we demand excellence. In every segment
we keep searching for new systems,
methods and solutions. We endeavour to
develop ever more efficient products and
to constantly optimise production
processes and processing technologies.
And we deliver! Our people know your
market down to the smallest detail and
provide continual knowledge and service
for the benefit of the client. Besides
excellent insulation products, they are the
real key to our success. Thanks to their
expertise and extensive experience, we can
offer you exceptional stone wool solutions,
expert tools and an impeccable service
₹ 200 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm to 150mm |
| Color | BROWN COLOUR |
| Dimension | 1.2 MT x 5 MT |
| Usage/Application | HOT INSULATION AND COLD INSULATION SERVICE |
| Material | LIGHTLY RESIGN BONDED |
| Brand | ROXUL TECHNICAL INSULATION INDIA PVT LTD |
| Maximum Temperature | 750 Degreec |
| Shape | RECTANGULAR SHAPE |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm x 5000 mmx 50 mm | 25 kg weight |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
ROCKWOOL develops innovative technical
insulation solutions for the process
industry. Through our comprehensive
product lines ProRox we offer a full spread
of sustainable products and system
guaranteeing the highest possible thermal
and fire safe insulation of all technical
installations.
Our over 80 years of experience are
reflected in a complete set of high-grade
products and expert advice. Today, our
dedicated and technically experienced
people remain fully committed to provide
the very best service and tools in the
market and a total range of cutting-edge
insulation solutions.
We share our knowledge
to your advantage
Excellent insulation products,
outstanding people.
All ROCKWOOL Technical Insulation
solutions meet the most stringent quality
and safety standards. All ProRox products
and constructions have been tested
according to the latest regulations and
approved by all major classification
societies. As an innovation- driven company
we demand excellence. In every segment
we keep searching for new systems,
methods and solutions. We endeavour to
develop ever more efficient products and
to constantly optimise production
processes and processing technologies.
And we deliver! Our people know your
market down to the smallest detail and
provide continual knowledge and service
for the benefit of the client. Besides
excellent insulation products, they are the
real key to our success. Thanks to their
expertise and extensive experience, we can
offer you exceptional stone wool solutions,
expert tools and an impeccable service
The best solutions, built on solid
expertise
Our people’s in-depth expertise is the best
guarantee that end users in the
petrochemicals, power generation and the
process industries are given the best and
most advanced insulation solution. In the
process industry, our stone wool products
offer the highest possible protection
against heat and energy loss, fire, noise and
other unwanted influences. Our experts will
be delighted to share their knowledge and
advise you in drawing up technical and
project specifications.
Up-to-date information and
expert tools.
As a highly skilled professional you are
always looking for the best possible end
result. The quickest way to achieve that is
with ROCKWOOL Technical Insulation's
premium products, and the detailed
information and expert tools that come
with them, which always incorporate the
latest technical findings. That’s why you
should always check that the information
and tools you have are up-to-date. If you
have any questions about specific
application issues, working methods or
product properties, please visit our website
at www.rockwoolasia.com or contact one of
our local sales organisations (see the
contact details on the back of this
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 12mm |
| Usage/Application | Hot and cold INSULATION , COLD STORAGE, COLD ROOM HOT INSULATION |
| Voltage | 50 k w 50 kw |
| 1200 mm x 8000 mm | 25 kg weight |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We are authorised distributor of armacell Aramaflex nitrile rubber sheet class o one side aluminium foil and we supply all over India
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India