Our range of products include armacell armaflex insulation sheet, nitrile rubber sheet, nitrile rubber insulation and armaflex insulation sheet.
₹ 200 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 6mm |
| Base Material | Nitrile rubber |
| Operating Temperature | Armaflex can withstand temperatures ranging from -50 DegreeC to +105 DegreeC for continuous operation. |
| Fire Resistance | Class 1 |
| Feacture | Moisture Resistance |
| Application | HVAC Systems |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
High performance sound barrier for a quieter environment. This product is a foil faced, mineral loaded vinyl (MLV) sound barrier loaded
with barium sulphate. It has been designed to have high mass for effective acoustic pipe wrap applications in the oil and gas industry.
The product is designed to be more flexible at room temperature, what furthermore gives outstanding low temperatures performances.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | More than 10 mm |
| You Supply In | Roll |
| Tensile Strength | 20 Mpa |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular mattress |
| Application Industry | Insulation |
| Elongation at Break | 27 mpa |
| Dura Meter Range | 9mt |
| Power Source | 0.037W/m.k |
| Temperature Range | -100 Degreec to 100 Degreec |
| Working Temperature | 100 Degreec |
| Country of Origin | Made in India |
ARMACELL ARMAFLEX NITRILE RUBBER SHEET ARE USED IN COLD INSULATION we are authorised distributor of ARMACELL ARMAFLEX NITRILE RUBBER SHEETS
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| 1.2mt | 9mt |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.performance sound barrier for a quieter environment. This product is a foil faced, mineral loaded vinyl (MLV) sound barrier loaded
with barium sulphate. It has been designed to have high mass for effective acoustic pipe wrap applications in the oil and gas industry.
The product is designed to be more flexible at room temperature, what furthermore gives outstanding low temperatures performance
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 15mm |
| Usage/Application | Insulation material |
| Voltage | High |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| You Supply In | Roll |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Application Industry | Insulation |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
Arma flex IS WORLD The product is free of lead, unrefined aromatic oils and bitumen. The product is designed to have a lower stiffness at ultra low
temperatures than conventional MLV, making it more suitable for cold climate applications.
Applications
Flexible sheet for noise control. Designed to improve the sound insulation of pipework and other structures at all frequencies.
The mat is normally fixed in intimate contact with the original substrate or intermediate space layers.
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India