Providing you the best range of brass jhula swing chain set in antique finish, brass swing chains set, brass jhula bottomkada, swing oonjal jhula chain brass & antique brass, brass jhula chain near me and brass swing chain with effective & timely delivery.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Accessory Type | Hook |
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 kg |
| Chain Length | 7 ft |
| Chain Type | Decorative Chain |
| Finish | Polished |
| Pack Size | 4 Pieces |
| Usage | Indoor Swing |
| Corrosion Resistance | High |
| Plating Color | Golden |
| Country Of Origin | Made In India |
| 7 ft × 4 sude | 25 kg + weight |
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are in this business since 30 years we are manufacture of brass jhula chain in india
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7 feet x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 feet x 4 side | 25 kg + |
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India Mart for brass jhula chain in all over India we are known for brass jhula chain since 1995
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material | Brass |
| Installation Type | Screw in |
| Finish Type | Powder Coated |
| Color | Black And Golden |
| Usage/Application | Jhula |
| Load Capacity | 300Kg |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are sk LOKHANDWALA vadodara Gujarat and we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for brass jhula chain since 1995
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7ft x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 ft x 4 side | 25 kg + |
we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for brass jhula chain since 1995 we are supplying all over India
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7ft x 4side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
We are sk lokhandwala from vadodara Gujarat since 1995 we are manufacturer and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for our quality brass works
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7ft x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 ft x 4 side | 25 kg + |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India We are known for quality brass jhula chain since 1995 we are supplying all over India
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7feet x 4 |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 25 kg + |
| Usage | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 ftx 4 | 25 kg + weights |
We are sk lokhandwala from vadodara Gujarat we are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for our quality brass products and jhula chain
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Product Type | Swing Chain |
| Usage | Indoor |
| Color | Antique/Gold |
| Warranty | 3 Year |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Features | Brass |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Is It Foldable | Yes |
| Is It Movable | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are in this market since 1995
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Color | Antique |
| Length | 7ft |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Features | Brass |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Is It Movable | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are sk lokhandwala since 1992
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Color | Golden |
| Application | Playground Swing |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
| Product Usage | Jhula |
Minimum order quantity: 100 Piece
WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN PURE BRASS JHULA CHAIN IN ALL OVER INDIA WE SUPPLY ALL OVER WORLD
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor |
| 7ft | 20 kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 200 Kg |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Corrosive |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 200 Kg |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 3 Year |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| No. Of Chains | Pair |
| Warranty | 17 year |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Pure 100% Brass |
| Usage | Indoor |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 250Kg |
| Color | Golden |
| Finishing Type | Polished |
| Product Usage | Jhula |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Swing Chain |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Application | Home/ Garden Swings |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Usage | Indoor / Outdoor |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 201 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Product Type | Ceiling Hooks |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Swing |
| Load Capacity | 200 Kg |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
WE ARE MANUFACTURE AND SUPPLIERS OF BRASS JHULA CHAIN IN ALL OVER INDIA WE ARE LEADING SUPPLIERHot Dipped Galvanized Iron Wire (HDGI Wire) is a type of wire made from mild steel, which is coated with a layer of zinc to provide corrosion resistance. The zinc coating is applied through the hot-dip galvanizing process, where the wire is immersed in molten zinc. This process ensures that the wire has an excellent protective coating, making it highly durable, especially in outdoor or harsh environments.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Jhula |
| Load Capacity | 300Kg |
| Surface Finishing | Polished |
| Type | Bearing Kada |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Jhula |
| Item Code | 400Kg |
| Surface Finishing | Polished |
| Type | Bearing Kada |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Load Capacity | 300 Kg |
| Length | 7feet x 4 side |
| No. Of Chains | Pair |
| Application | Swing Chairs |
| Corrosive Nature | Anti-corrosion |
| Finishing Type | Polished |
| Item Weight | 26 kg + weight |
| Usage | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| 7 feet x 4 side | 25 kg + |
We are sk LOKHANDWALA vadodara Gujarat.We are manufacture and suppliers of brass jhula chain in all over India we are known for brass jhula chain since 1995 we manufacture both jhula chain and brass hardware
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India