Our product range includes a wide range of roxul rockwool insulation india, armacell armaflex insulation sheet, insulated rock wool and roxul rockwool.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Form | Roll |
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm |
| Material | Lightly resin bonded |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Facing | Wire Mesh |
| Surface Treatment | Coated |
| Temperature Range | Up to 850 C |
| Application | Wall Insulation, Boiler Insulation, Roof Insulation, Acoustic Insulation, Tank Insulation, Furnace Lining, Pipeline Insulation |
| Size | 1200MM x 5000 MM |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degree c |
| Color | Brown |
| Brand | Rockwool |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm x 5000mm | 25 kg weight |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We are sk LOKHANDWALA vadodara Gujarat and we are authorised distributor of ROCKWOOL LRB MATTRESS ROCKWOOL Technical Insulation is a known entity
in the insulation market. Specialists such as yourself
often willingly turn to our products and expertise
in industrial and marine & offshore insulation (with
ProRox & SeaRox product lines). We have now
packaged that expertise into a practical guide: the
'Industrial Insulation Process Manual‘.
This new manual offers a transparent overview of
our ProRox product range, including our thermal,
fire-resistant and acoustic insulation solutions
for technical installations in the process & power
generation industries.
The Process Manual is a handy and compact expert
tool which is very convenient to consult. Fold-out
sections take you straight to the right page, whether
you are looking for straightforward piping insulation
or for more complex applications for columns, tanks
and boilers. In addition to the many pictures and
photographs, a whole range of tables and diagrams
clarify the information provided.
Keep this manual close by. It is a helpful tool for
the application of our ProRox insulation solutions
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Insulation |
| Voltage | 13 k/w |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 MM × 9000 MM | 40 kg |
Minimum order quantity: 2 Square Meter
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTORSHIP OF ROXUL-ROCKWOOL TECHNICAL INSULATION AND ADITYA BIRLA HINDALCO ALUMINIUM SHEET
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Type | Rockwool Matress |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 1200mmx600mmx6 pic |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Material | LIGHTLY RESINS BOUNDED |
| Brand | ROXUL ROCKWOOL |
| Gage | 50mm |
| Heat Insulation | 750 Degreec |
| Usage/Application | under deck insulation |
| Thermal Conductivity | 0.038(w/mk) |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm × 5000 mm × 50 mm | 30 kg + |
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Size | 1.2mtx4mt |
| Material | Gi weld mesh |
| Usage/Application | Roofing |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Brand | Rockwool |
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India