Our range of products include aluminium coil sheet, galvanized steel sheet coil, 8011 hindalco aluminum coil, jsw gi coil, ppgi coils and g i coil.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Mill Finish |
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | 1000 Series |
| Width | 50 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Application | Automotive Industry |
Minimum order quantity: 100 Kg
An aluminium coil sheet is a versatile, flexible, and durable metal material that is produced by rolling aluminum into thin sheets or coils. These coils are typically used in a variety of industries such as construction, manufacturing, automotive, aerospace, packaging, and electronics. Aluminium coil sheets are known for their excellent corrosion resistance, lightweight properties, and recyclability.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.6 mm |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| Technique | Hot Rolled |
| Packaging Type | JINDAL GI SHEET roll form coil |
| Brand | JSW |
| Size | 1220 '910 |
| Finishing | SPANGLE FREE |
| Material | G I SHEET |
| Country of Origin | Made in India |
| 1220 x 0.60 mm | 3500 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF JSW, ASIAN,ESSAR AND AM/NS WE ARE SK LOKHANDWALA SINCE 1992
₹ 59 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.1-4 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Coating Type | RAL 6008 |
| Shape | COOL FORM ROLL RECTANGULAR |
| Color | Red |
| Size | 1220 x 0.50 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| 1220 x 0.50 mm | 4000 kg one coil |
Minimum order quantity: 1 Kg
WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA GUJARAT INDIA WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF HINDALCO ALUMINIUM SHEET NALCO ALUMINIUM SHEET
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material | Steel |
| Coating Type | Hot Dip Galvanized |
| Width | 600 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | JSW |
Minimum order quantity: 100 Kg
JSW GI (Galvanized Iron) Coil refers to a type of steel coil that is coated with a layer of zinc to protect it from corrosion. JSW Steel is one of the leading manufacturers of galvanized steel coils in India and offers a wide range of products, including GI coils, which are extensively used in various applications such as construction, automotive, appliances, and more.
₹ 58 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Material | Galvanized Iron |
| Surface Treatment | Color Coated |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Color | Blue |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India