Prominent & Leading Wholesaler from Vadodara, we offer rockwool lrb mattress, armacell class o nitrile rubber plain sheet, lrb rockwool insulation, insulated rock wool, armacell armaflex insulation sheet and armaflex insulation.
₹ 150 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 100 kg/m3 |
| Thickness | 6 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Duct Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Base Material | Mineral Wool |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Rockwool LRB Mattress (often referred to as Rockwool LRB Insulation Mattress) is a specialized type of thermal and acoustic insulation product made from Rockwool (Mineral Wool). This product is primarily used for thermal insulation and soundproofing in industrial applications, particularly in environments where high temperatures or sound control is needed. The LRB in the name stands for Lightweight Rockwool Blanket, and the mattress format is designed for easy application on pipes, ducts, vessels, and tanks.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | More than 10 mm |
| You Supply In | Sheet |
| Tensile Strength | 20 Mpa |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Application Industry | Insulation |
| Shape | Rectangular sheet |
| Elongation at Break | No |
| Dura Meter Range | 12mt |
| Power Source | Yes |
| Temperature Range | -100 Degreec - 600 Degreec |
| Working Temperature | 600 Degreec |
| Temperature resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | Rockwool LRB |
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Type | Rockwool Matress |
| Facing Type | GI Wiremesh |
| Service Temperature | 750°C |
| Roll Width | 1200 mm |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.
₹ 200 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| You Supply In | Roll |
| Tensile Strength | 12 Mpa |
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Shape | Roll |
| Application Industry | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm × 9000 mm | 25 kg weight |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.
₹ 140 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 100 |
| Type | Rockwool Matress |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Max Withstanding Temperature | 750 Degreec |
| Material | Lightly resign bonded |
| Brand | ROXUL ROCKWOOL |
| Usage/Application | Hot insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm | 20 kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.we are authorised distributor of ROCKWOOL LRB MATTRESS
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 15mm |
| Usage/Application | COLD INSULATION/HVAC |
| Voltage | 0.037W/m.k |
| Country of Origin | Made in India |
| 1mtx9mt | 6mm,9mm,13mm,19mm,25mm,32mm |
₹ 90 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | >15mm |
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
₹ 90 / Square Meter Get Latest Price
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | Greater than 10 mm |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular sheet |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mm | 20kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
High performance sound barrier for a quieter environment. This product is a foil faced, mineral loaded vinyl (MLV) sound barrier loaded
with barium sulphate. It has been designed to have high mass for effective acoustic pipe wrap applications in the oil and gas industry.
The product is designed to be more flexible at room temperature, what furthermore gives outstanding low temperatures performances.
₹ 10 / Meter Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Color | Black |
| Material | Nitrile rubber |
| Temperature Range | -100 Degreec - 600 Degreec |
| Packaging Type | Box |
| Thermal Conductivity | High |
| Hollow Sections | Circular |
| Brand | Armacell |
| Shape | Tube |
| Tensile Strength | High |
| Density | 35 |
| Hardness | Soft |
| Temperature | 600 Degreec |
| Emission Of Volatile Organic Compound | Yes |
| Weight | 10kg |
| Usage/Application | Insulation/ducting |
Minimum order quantity: 100 Meter
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India