Our product range includes a wide range of hot and cold insulation and hot insulation services.
₹ 200 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Application | Ducting, Cold Storage, Building Envelope, Chiller Line, Refrigeration Plant, Tank Vessel, Process Equipment, Pipeline |
| Insulation Material | Rockwool |
| Service Mode | On Site |
| Temperature Range | −41 to −80°C |
| Surface Type | Aluminium, SS Pipe, GI Duct, Storage Tank, MS Pipe, Concrete |
| Industry Served | Textile, Brewery, Power Plant, HVAC, Chemical Plant, Cold Storage, Food Processing, Dairy, Oil Gas, Pharma |
| Insulation Material Type | Fiberglass |
| Insulation Thickness | 50 mm |
| Vapor Barrier | Al Glass Cloth |
| Service Location | Pan India |
| Project Type | New Installation |
| Rockwool | 30 kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Insulated Component | Pipe/Pipeline |
| Type of Insulation Material | Mineral Wool |
| 15ftx15ft | 15000.inch |
Minimum order quantity: 1 sq ft
We are providing turnkey solution for hot insulation service we are providing thermal insulation project and insulation service by our very professional service provider
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Type of Insulation Material | Fiberglass |
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India