Leading Wholesaler of lrb rockwool insulations and rock insul rb slabs from Vadodara.
₹ 120 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | Rockwool LRB |
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50 mm |
| Density(kg/m3) | 80 |
| Type | Rockwool Matress |
| Facing Type | GI Wiremesh |
| Service Temperature | 750°C |
| Roll Width | 1200 mm |
| Max Withstanding Temperature | 750° c |
| Material | LIGHTLY RESIGN BONDED |
| Usage/Application | HOT AND COLD INSULATION |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mm× 6000mm | 30 kg |
Established in year 1992, “S K Lokhandwala” is Wholesaler, Trader Galvanized Sheet, Aluminum Sheet etc.
₹ 250 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | Rockwool |
| Thickness | 50 mm |
| Density | 80KG/M³ |
| Facing Type | Wiremesh |
| Service Temperature | 750°C |
| Application Area | Industrial Equipment, Wall, Acoustic Panel, Duct, Roof |
| Size | 1.2mt × 5 mt |
| Brand | . ROXUL ROCKWOOL LRB MATTRESS |
| Max Withstanding Temperature | 750°c |
| Color | Brown |
| Material | lightly resign bonded |
| Packaging Type | Roll form |
| Shape | Rectangular sheet |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200 mm × 5000mm × 50 mm | 30 kg |
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India