We are a leading Wholesaler of hindalco aluminium sheet and hindalco aluminium sheets from Vadodara, India.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.40 mm |
| Alloy Grade | 8011 |
| Sheet Thickness | 0.71 mm |
| Width | 1250 mm |
| Temper | H14 |
| Finish | Plain Mill |
| Surface Finish | Bright |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Form | Coil |
| Packing Type | Bundle Wrap |
| 1200 mm × 300 kg | 300 kg |
We are sk lokhandwala vadodara Gujarat we are authorised distributor and stockist of hindalco nalco aluminium sheet and coils used in lesar cutting insulation and ducting
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.46 mm |
| Alloy Grade | AA8011 |
| Width | 1250 mm |
| Finish | Plain Mill |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| 1250 × 300 kg coils | 300 kg 300 mtr |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are manufacture and authorised distributor and stockist of aluminium sheet hindalco and balco and nalco we are in this business Since 1995
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.71 mm |
| Alloy Grade | AA8011 |
| Width | 950 mm |
| Finish | Plain Mill |
| Length | 3660 mm (12 ft) |
| 1200 mm × 300 kg | 300 kg weight and height 4 ft |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are manufacture and authorised distributor of HINDALCO ALUMINIUM SHEET WITH TEST CERTIFICATES IN VADODARA GUJARAT WE ARE IN THIS BUSINESS SINCE 1995
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | 8011 |
| Thickness | 0.3 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Temper | H14 |
| Surface Finish | Bright |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Brand | HINDALCO ALUMINIUM SHEET |
| Form | Coil |
| Packing Type | Bundle Wrap |
| Country of Origin | Made in India |
| 1219mm, 900mm 1250mm | 300 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA GUJARAT WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF HINDALCO ALUMINIUM SHEET AND DEALER ALL INSULATION MATERIALS SINCE 1975
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.40 mm |
| Alloy Grade | 8011 |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Width | 1250 mm |
| Temper | H14 |
| Finish | Plain Mill |
| Surface Finish | Bright |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Sheet Width | 1200 mm |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Form | Coil |
| Packing Type | Bundle Wrap |
| 1200 mm × 300 kg | 300 kg smooth |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are authorised distributor of HINDALCO ALUMINIUM SHEET WITH TEST CERTIFICATES INSULATION GRADE we are leading stockist in Vadodara
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India