Our product range includes a wide range of galvanized iron wire, 2 mm gi binding wire, hot dipped galvanized iron wire, gi wire, 8 swg gi wire and 12 swg g.i. wire.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 12 G (2.64 mm) |
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Zinc Coating | Heavy Coated |
| Brand | Bansal |
| Usage | for Fencing |
| Tensile Strength | 300 MPa |
| Galvanization Technology | Hot-Dip Galvanized |
| Application Area | for Agriculture |
| Coil Weight | 25 kg |
| Color | Silver |
| Coil Dimensions | 1ft |
| Tolerance | High |
| Zinc coat | 90 gsm |
| 25 kg | 12 inch 25 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
WE ARE DISTRIBUTOR OF BANSAL TATA GI WIRE IN ALL SIZE AND ALL GUAGE WE ARE SK LOKHANDWALA VADODARA SINCE 1992
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 16 G (1.63 mm) |
| Zinc Coating | Heavy Coated |
| Brand | Bansal |
| Usage | for Fencing |
| Tensile Strength | Soft |
| Galvanization Technology | Hot-Dip Galvanized |
| Application Area | for Agriculture |
| Coil Weight | 25 kg |
| Application | Binding |
| Standard | IS 2141 |
| 25 kg weight | BANSAL company |
We are leading manufacturer and suppliers of gi wire and we are in this business since 1995 plzz let us know any requirement
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 12 SWG |
| Application Area | for Agriculture |
| Surface Finish | Hot Dipped |
| Tensile Strength | 350 MPa |
| Color | Silver |
| Wire Diameter | 4 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
WE ARE AUTHORISED DISTRIBUTOR OF BANSAL AND TATA GI WIREHot Dipped Galvanized Iron Wire (HDGI Wire) is a type of wire made from mild steel, which is coated with a layer of zinc to provide corrosion resistance. The zinc coating is applied through the hot-dip galvanizing process, where the wire is immersed in molten zinc. This process ensures that the wire has an excellent protective coating, making it highly durable, especially in outdoor or harsh environments.
₹ 38 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 10 SWG |
| Is It Corrosion Resistant | Yes |
| Application | Fencing, agriculture, construction, electrical grounding, welding |
| Packaging | Coils |
| Flexible | Mild Steel |
| Tensile Strength | 350 MPa |
Minimum order quantity: 100 Kg
Hot Dipped Galvanized Iron Wire (HDGI Wire) is a type of wire made from mild steel, which is coated with a layer of zinc to provide corrosion resistance. The zinc coating is applied through the hot-dip galvanizing process, where the wire is immersed in molten zinc. This process ensures that the wire has an excellent protective coating, making it highly durable, especially in outdoor or harsh environments.
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Wire Diameter | 1.5 mm |
| Usage | for Fencing |
| Surface Finish | Hot Dipped |
| Tensile Strength | 550 MPa |
| Application Area | for Agriculture |
| Color | Silver |
| Coil Weight | 25 kg |
| Coil Dimensions | 1 metres |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Wire Diameter | 4 mm |
| Usage | for Earthing |
| Surface Finish | Hot Dipped |
| Tensile Strength | 300 MPa |
| Application Area | for Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 53 / Kg Get Latest Price
| Wire Diameter | 4 mm |
| Usage | for Fencing |
| Surface Finish | Hot Dipped |
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India