Pioneers in the industry, we offer lrb rockwool mattress, rockwool lrb mattress and rockwool lrb mattress 50 100 mm from India.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Density | 80 kg/m3 |
| Color | brown |
| Dimension | 1.2*5 |
| Usage/Application | HOT INSULLATION |
| Material | lightly resign bonded |
| Brand | roxul |
| Grade | A + |
| Maximum Temperature | 720 DIGREE |
| Nominal Density | 80 |
ProRox WM 950 is a lightly bonded stone
wool mat stitched on galvanised wire mesh
using galvanised wire. The wired mat is
suitable for thermal acoustic insulation of
industrial applications reaching high
temperatures, such as industrial pipe work,
boiler walls, furnaces and smoke ducts.
Stainless steel mesh, stainless steel binding
wire and/or aluminium foil facing are
available upon request.
₹ 100 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 25MM TO 150MM |
| Color | Brown |
| Dimension | 1200mmx5000mm |
| Usage/Application | Hot insulation service |
| Material | Lightly resign bonded |
| Brand | Roxul rock wool |
| Maximum Temperature | 750 Degreec |
| Shape | Rectangular shape |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We are sk lokhandwala vadodara Gujarat we are dealer and distributor of LRB ROCKWOOL MATTRESS in all size and all density
₹ 190 / Square Meter Get Latest Price
| Density | 80 kg/m3 |
| Thickness | 50mm to 150mm |
| Color | Brown |
| Dimension | 1.2mtx5mt |
| Usage/Application | Hot insulation service |
| Material | Lightly resign bounded |
| Brand | Roxul ROCKWOOL |
| Maximum Temperature | 950 Degreec |
| Shape | Rectangular shape |
| Country of Origin | Made in India |
| 1200mm | 20 kg |
Minimum order quantity: 1 Square Meter
We specialize in the production of thermal,
acoustic, and fire-retardant insulation materials. With a solid reputation in the industry,
Polybond has built a strong client base since its inception.
To expand our manufacturing capacity, in 2008, we established an additional facility
Amir Bhai (CEO)
S K Lokhandwala
A-96, Nava Bazar
Vadodara - 390001, Gujarat, India